Kdo je dentální hygienista

 

Dentální hygienistka/ta (dále DH) je pracovnice (pracovník) ve zdravotnictví, která/ý úzce spolupracuje se zubním lékařem. DH je vzdělaná/ý nejen v oblasti dentální hygieny, ale orálního zdraví vůbec. Jejich akční rádius je poměrně široký. Zahrnuje péči nejen o dospělý, ale i dětský chrup již prenatálně – čili začíná se již u těhotných žen, přičemž péče o ně má též svá specifika.

V současné době se DH stává po ukončení tříletého studia na vyšší odborné škole a získává titul diplomovaný specialista, ve zkratce DiS. V roce 2008 byl otevřen první ročník prezenčního studia na 3. lékařské fakultě. Po ukončení studia bude DH užívat titul Bc. Kompetence jsou stejné jak pro DiS, tak pro Bc.

DH je vzdělaná/ý ve svém oboru a velmi dobře ví odkud sahají její kompetence a kde končí v samostatném výkonu povolání. V žádném případě nenahrazuje péči zubního lékaře! Jedná se o samostatný obor , který již svým názvem dentální (zubní) hygiena napovídá o svém obsahu.

Pro upřesnění si dovoluji rozdělit na:

Jak zhruba probíhá návštěva u dentální hygienistky

01
Dentální hygienistka vyšetří vaše ústa
02
Dentální hygienistka vám vysvětlí (nebojte se v krátkosti) vznik kazu a parodontopatií
03
Nechá si předvést vaši dosavadní techniku čištění ( ne nutně vše co provádíte musí být špatně)
04
Společně zhodnotíme stav vaší dutiny ústní a ev. známky onemocnění
05
Následuje praktický nácvik čištění zubů kartáčkem ( ! velmi důležité, budete již týž večer praktikovat sami, nebraňte se, nestyďte se – k tomuto účelu jste především přišli a my jsme zde od toho, abychom vás naučili dokonalou péči tak, abyste se nadále mohli těšit ze zdraví a krásy vašich zubů)
06

Započetí profesionálního čištění

  • odstranění povlaků a zubního kamene, leštění zubů, fluoridace je-li zapotřebí
  • zpravidla nelze odstranit dokonale vše pouze v jedné návštěvě. O kompletním vyčištění můžeme hovořit až po dvou až třech návštěvách, u těžších případů ( pokročilá parodontitis) i pět až šest návštěv.
07
Nedílnou součástí péče o zuby je čištění mezizubních prostor. Tuto techniku směřujeme na konec první návštěvy . Mezizubní prostory bývají neprůchodné a je třeba nejprve profesionální čištění. Tuto velmi důležitou techniku lze také přesunout do návštěvy další. Je to velmi indiviální.
„Domácí péče o zuby a profesionální dentální hygiena by se měla stát součástí vašeho života. Pravidelné profesionální čištění vám nejen navodí pocit dokonalé čistoty v ústech, ale mít zdravé dásně a krásný chrup je v současné době společensky velmi žádané.“